سوالات متداول انتقال و تمدید دامنه کنترل پنل مدیریت دامنه پسوند های متداول ثبت دامنه
قبل شروع کار کاربران سوالات زیادی در مورد چگونگی کارکرد دامنه دارند. ما برای راحتی شما سوالاتی که معمولا کاربران از ما می پرسند را در این قسمت گرد آوردیم.


1- دامنه چیست؟
دامنه نام وب سايت شما مي باشد كه شامل دو قسمت نام و پسوند می باشد. مانند mizban.net که شامل دو قسمت mizban (نام دامنه) و .net (پسوند) می باشد. دامنه از تركيب 3 الي 64 حرف ، عدد يا خط تيره (بدون فاصله) تشكيل مي گردد.2- پسوند دامنه چیست ؟

شما پس از انتخاب دامنه حتما باید یک پسوند انتخاب کنید. ، پسوندهای متداول بر اساس نوع فعالیت .org , .net , .com و یا پسوند مربوط به کشورها مثل.ir برای ایران است. پسوندهاي مجاز و معتبر در واقع پسوندهايي مي باشند كه توسط كميته مخصوص تاييد و تصويب پسوندها يعني ICANN تاييد شده باشند. به اين پسوندها از نظر فني Top Level Domain يا به اختصار TLD می گویند كه مي توان آنها را در سه دسته كلي به ترتيب زير تقسيم بندي نمود:

- پسوندهاي عمومي (gTLD): اين پسوند ها كه عبارتند از (org. ارگانها و مراكز غير انتفاعي ، .net شبكه و خدمات اينترنتي ، .com بنگاهها و مراكز اقتصادي ) براي ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربري مجاز (قانوني) قابل استفاده مي باشند.

- پسوندهاي اختصاصي (ويژه): پسوندهايي هستند كه افراد و سازمانهايي با مشخصات و فعاليتهاي خاص مي توانند اقدام به ثبت آنها نمايند يا فعاليت بر روي اين پسوند ها مي بايست از قوانين خاصي تابعيت بنمايد. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum در هنگام ثبت این دامنه ها ارائه مدارک و رعایت قوانین خاصی الزامی است.

- پسوندهاي ملي (كشوري): علاوه بر پسوندها عمومي و خاص، پسوند های دیگری نیز هستند که مختص به کشور های مختلف هستند و شامل دو حرف از نام آن کشور می باشند. ثبت اين پسوندها و قوانین مربوط به ثبت آنها در اختيار دولتها يا مراكز معرفي شده توسط مراجع رسمي هر كشور است و مي توانند ثبت اين دامنه ها را براي ساير مليتها آزاد يا محدود کنند.

برخی كشورها پسوند خود را تقسيم مي نمايند. مثلا .ir كه پسوند كشور ايران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسيم گرديده كه بعضي از اين پسوندها مخصوص فعاليتهاي خاص در نظر گرفته شده اند.

3- پيشوند چیست؟

به قسمت قبل از اسم دامنه تان گفته می شود. انتخاب آن اختياري است، اما بعضي از پيشوندها به طور پيش فرض براي دسترسي به قسمتهای مختلف سايت شما اختصاص داده مي شوند. مثلا www. براي دسترسي به صفحات سايت ftp. براي دريافت و ارسال فايل mail. براي دريافت و ارسال نامه هاي الكترونيكي و غيره ...

4- زیر دامنه چیست ؟

نامی است که قبل از نام اصلی سایت قرار می گیرد و با یک نقطه از نام اصلی جدا می شود، مانند وبلاگ ها. البته صاحب يك دامنه بر روي يك پسوند، می تواند تعدادی زیر دامنه تعریف کند . برای این کار باید با شرکت سرویس دهنده میزبانی (Hosting) خود تماس بگیرید.

5- از چه کاراکترهایی در دامنه ام می توانم استفاده کنم ؟

کارکترهای مجاز عبارتند از : حروف a تا z ، اعداد 0 تا 9 و خط تیره ( - ) ، در ضمن حروف کوچک و بزرگ تفاوتی نمی کند . 

6- برای انتخاب نام دامنه چه نکاتی را باید مد نظر داشته باشم؟

- نام دامنه را کوتاه، بیاد ماندنی و متناسب با فعالیت وب سایت خود انتخاب نمایید.
- بهتر است پسوند آن متناسب با نوع فعالیت وب سایت شما باشد.
- عبارتی انتخاب کنید که تشابهی با نام های تجاری شرکت های دیگر نداشته باشد.
- همزمان با پسوند اصلی، پسوند های متداول را نیز به ثبت برسانید.
- سعی کنید املای روان و صریحی داشته باشد تا نیاز به هجی کردن نباشد
- در انتخاب نام دامنه فقط باید از حروف، اعداد و خط تیره "-" استفاده نمود.

قبل ثبت دامنه به نکات امنیتی زیر توجه کنید :

- هنگام ثبت دامنه اطمینان حاصل کنید که آدرس پست الكترونيكي تان در قسمت Admin Contact ثبت شده باشد.
- تلاش کنید از ثبت دامنه با شرکت هایی که کلمه عبور و مجوز تغییرات را در اختیارتان قرار نمی دهند، خودداری کنید.
- به خاطر داشته باشید حتما شرايط و تعهدات ثبت كننده دامنه و شرایط مربوط ثبت دامنه های خاص را قبل از ثبت مطالعه کنید تا از حقوق خود مطلع شوید.
- حتما آدرس ایمیل وقعی را در مشخصات ثبت کنید.
- قبل از انتخاب دامنه مطمئن شويد كه علامت تجاري يا هر گونه علامت ثبت شده ديگر كه متعلق به غير بوده و شما قانونا مجوز رسمي جهت استفاده از آنرا نداريد در    آدرس شما بكار نرفته باشد.
- حتما دامنه خود را یک ماه قبل از تاریخ انقضت تمدید کنید.
- جهت انتقال دامنه ها از يك ثبت كننده به ثبت كننده ديگر يكماه زودتر از تاريخ انقضا اقدام نماييد.
- براي جلوگيري از مزاحمتهاي تبليغاتي و سرقت دامنه، از ثبت کننده خود بخواهید خدمات مدیریت دامنه یا مخفی نمودن مشخصات خود را برایتان فعال کند.

7- اگر دامنه ای که می خواهم قبلا ثبت شده باشد ولی تاریخ انقضا آن نزدیک باشد چه کار می توانم بکنم ؟

درصورتي كه نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاريخ انقضاي آن نزديك است مي توانيد از خدمات دهنده خود تقاضاي خدمات پيش سفارش (Back Order) دامنه را بنماييد.

8- Registrar چیست ؟

Registrar ها مراکز رسمی ثبت دامنه تحت نظارت ICANN می باشد که ثبت دامنه های gTLD را باید از طریق آنها انجام داد. لیست این مراکز را می توانید در لینک http://www.domain.me/list-of-reg ببینید.

9- gTLD چیست ؟

مخفف Generic Top Level Domain است به معنی دامنه های سطح بالای عمومی می باشد. مانند: .com, .net, .org, .info

10- ccTLD چیست ؟

مخفف Country Coded Top Level Domain است و به معنی دامنه های سطح بالای کد کشورها می باشد. مانند .ir, .de, .au, .ca

11- DNS دامنه چیست؟

ns1.server.com
ns2.server.com
سرور های ns1 ممکن است قطع باشند به همین دلیل باید ns2 کار کند. اگر به هر دلیلی Data Center هاست شما از بین برود ، DNS های شما نیز از بین می روند تا دامنه بدون هاست شما دزدیده نشود.

12- ICANN چیست ؟

شرکت اینترنتی برای نامها و شماره‌های واگذار شده ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) شرکتی غیرانتقاعی است که مقر آن در منطقه  مارینا دل ری شهر لس آنجلس ایالت کالیفرنیا  درایالات متحده آمریکا  واقع شده، در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۱۹۹۸ ساخته شده و در ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۸ برای اینکه قادر به سرپرستی بخشی از وظایف مربوط به اینترنت که پیشتر مسوولیت انجام آن مستقیما به عهده دولت ایالات متحده بوده و بوسیله سازمان‌های دیگر انجام می‌شده باشد ثبت شد، بویژه آیانا (IANA) منبع صحیح شماره‌های واگذار شده در اینترنت Internet Assigned Numbers Authority. آیکان مسوول مدیریت واگذاری نام‌های دامنه و آدرس‌های پروتکل های اینترنت است. وظایف آیکان عبارت است از ضمانت تخصیص آدرس پروتکل اینترنت برای یک فضا در اینترنت، واگذاری پروتکل شناسه، سیستم مدیریت نام دامنه سطح بالا، و عملگرهای مدیریت ریشه گذار (root server) تا به امروز، بسیاری از کار معرفی دامنه‌های عمومی سطح بالای جدید نگران بودند. کار فنی آیکان ارجاع به عملگر آیانا است.

13- Whois چیست؟

همه‌ شركت‌هاي بزرگ و اصلي ثبت‌كننده ي نام دامنه‌ها باید يك directory را كه شامل اطلاعات كساني است كه صاحب دامنه مي باشند نگهداري و به روز رساني كنند. اين whois database شامل نام، آدرس، آدرس ايميل و تلفن صاحبان دامين‌ها مي باشد اين دیتابیس براي هر كسي كه به اينترنت متصل شود قابل دسترسي مي‌باشد. اين database صاحب اصلي دامنه را به صورت قطعي و رسمي قابل تشخيص و شناسايي مي كند. همچنین علاقمندان به خرید یک دامنه می توانند از این طریق با مالک آن ارتباط برقرار کنند.

14- آیا با ثبت دامنه به تنهایی می توان وب سایت داشت ؟ (رابطه Host هاست با دامنه چیست؟)

همان طور که می دانید دامنه فقط نامی است که شما در فضای اینترنت خریداری می کنند. برای طراحی وب سایت یا داشتن ایمیل روی دامنه تان شما احتیاج دارید یک فضا برای دامنه خود خریداری نمایید که به آن هاست (Host) گفته می شود.

15- هاست یا Host یعنی چه؟

با توضیحات بالا فهمیدید که هاست و دامنه به یک دیگر وابسته اند. هاست (Host) در زبان انگلیسی به معنی میزبان است. Host یک کامپیوتر است که با وسایل جانبی پیشرفته و مودم های مخصوص ، به Cpanel متصل شده و در شبکه اینترنت پخش می شود. برای این هاست ها باید حتما DNS دامنه قرار دهید تا دامنه شما روی هاستی که خریداری کرده اید تنظیم شود.

16- چطور می توانم از وضعیت ثبت شدن یا نشدن Domain مطلع شوم ؟

برای اطلاع از وضعیت دامنه تان به سایت domaintools.com مراجعه کنید و آدرس دامنه خود را در جست و جو کنید.

17- کنترل پنل(Cpanel) دامنه چیست ؟

کنترل پنل دامنه محیطی است که شما در آن می توانید دمانه خود را مدیریت کنید. این مدیریت می تواند شامل تعریف و تعویض Whois دامنه (مشخصات دامنه شامل صاحب اصلی، فنی و فروش) و همچنین تغییر NameServer باشد. البته Registrar های مختلف امکانات متفاوتی را در اختیار خریداران می گذارند و معمولا امکانات بیشتر هزینه ثبت دامنه را بالا می برد.

18- ثبت دامنه .com چقدر طول می کشد ؟

دامنه های .com بلافاصله بعد از پرداخت، فعال می شود.

19- آیا امکان عودت وجه برای دامنه هم وجود دارد ؟

خیر، چرا که به هنگام پرداخت برای دامنه، هزینه به Registrar پرداخت شده و امکان پس گرفتن از آنها وجود ندارد.

20- بعد از تاریخ انقضای دامنه های gTLD) .com , .net , .org) چگونه می توان دامنه را خریداری کرد ؟

این دامنه ها بعد از پایان دوره فعالیت وارد دوره انقضا (Expired) می شود و به مدت 45 روز فقط توسط مالک آن و با پرداخت مبلغ تمدید قابل تمدید می باشد. بعد از آن پروسه، وارد دوره 30روزه بازخرید (Redemption) می شود که در این دوره نیز مالک دامنه با پرداخت مبلغ جریمه 160 دلاری علاوه بر هزینه تمدید می تواند دامنه خود را دوباره فعال کند. اگر بعد از گذشت این 75 روز مالک تمایلی به تمدید دامنه نداشت، پروسه وارد دوره 5 روزه حذف (Pending Deletion) می شود. در این دوره هیچ کس حتی مالک دامنه هم نمی تواند دامنه را تمدید کند. و بالاخره بعد از گذشت 80 روز، دامنه دوباره برای خریداران دیگر آزاد می شود.

21- بعد از تاریخ انقضای دامنه .ir چگونه می توان دامنه را خریداری کرد ؟

این دامنه ها بعد از پایان دوره فعالیت وارد دوره 30 روزه انقضا می شود. در این دوره مالک می تواند با پرداخت هزینه تمدید، دامنه را مجددا تمدید نماید. در صورت عدم تمایل مالک، پروسه وارد دوره 30 روزه قفل می شود که در این دوره مالک می تواند با پرداخت مبلغ 9000 تومان جریمه علاوه بر هزینه تمدید، دامنه را دوباره تمدید نماید. و در غیر این صورت دامنه بعد از طی کردن این دوره 60 روزه برای خریداری عموم آزاد می شود.

22- چگونه شناسه کاربری برای شخص حقیقی و حقوقی و سازمان در nic.ir بسازم ؟

به صفحه  https://www.nic.ir/Create_New_Handle مراجعه نمایید. در این صفحه ابتدا باید نوع شناسه مورد نظر را انتخاب کرده و دقت نمایید، که با هر نوع شناسه فقط قادر به ثبت پسوندهای خاصی از دامنه‌ها می‌باشید.
انواع شناسه‌های کاربری:
شناسه شخص حقیقی : صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
         - ‎.ir
         - ‎‏.ایران
         - ‎‎.id.ir

شناسه شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی : تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت شرکت‌ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
         - ‎‎.ir
         - ‎‏.ایران
         - ‎‎.co.ir
‎‎.org.ir -         ‎‎
         - ‎‎.net.ir

شناسهٔ وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی : تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
         - ‎.ir
         - ‏.ایران
         - ‎.gov.ir
         - ‎.co.ir

شناسه مرکز آموزشی و پژوهشی : تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند:
         - ‎.ir
         - ‏.ایران
         - ‎.sch.ir
         - ‎.ac.ir
         - ‎.org.ir

- شناسه‌ی محدود
صاحبان این نوع شناسه می‌توانند درکنار درخواست برای ثبت دامنه، به عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرارگیرند. اشخاص حقیقی که در نظر دارند تنها برای دیگران دامنه ثبت کنند یا تنها به عنوان رابط فنی و مالی دامنه‌ها معرفی شوند می‌توانند با وارد کردن حداقل اطلاعات، شناسه دریافت کنند.

نکاتی که برای ساختن شناسه کاربری در nic.ir باید به آن توجه داشت :

- مرکز ثبت دامنه ‎.ir به درخواست اشخاصی که اسناد مثبِت هویت آن‌ها با مشخصات مندرج در شناسهٔ کاربری متعارض است، ترتیب اثر نخواهد داد و مرکز هیچگونه مسئولیتی در پذیرش درخواست این اشخاص ندارد.
- دقت نمایید پست الکترونیکی تکراری برای ساخت شناسه کاربری قابل قبول نمی‌باشد.
- از آنجا که مکاتبات مرکز ثبت دامنه از طریق پست الکترونیکی با شما صورت می‌گیرد، لطفاً آدرس پست الکترونیکی خود که معمولاً از آن استفاده می‌کنید، وارد نمایید
- پرسش محرمانه و پاسخ آن، روشی برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز دیگران به شناسه و حساب کاربری شماست و تنها شما باید این پاسخ را بدانید. لطفاً در حفظ پاسخ محرمانه خود کوشا باشید.

23- شرایط ثبت دامنه‌های مختلف .ir چیست ؟

ثبت دامنه .ir : ثبت دامنه .ir برای تمامی اشخاص حقیقی‌ و حقوقی ایرانی‌ امکان پذیر است. ثبت دامنه .co.ir : ارسال کپی روزنامه رسمی‌ آگهی تاسیس شرکت به موسسه فیزیک نظری. ثبت دامنه .ac.ir: ارسال درخواست مکتوب در سربرگ و همچنین کپی تأیدیه وزارت علوم به موسسه فیزیک نظری ثبت دامنه .sch.ir: ارسال درخواست مکتوب در سربرگ و همچنین کپی تائیدیه وزارت آموزش و پرورش به موسسه فیزیک نظری ثبت دامنه .gov.ir: ارسال درخواست مکتوب در سربرگ سازمان دولتی مربوطه به موسسه فیزیک نظری ثبت دامنه .net.ir: ارسال کپی مجوز ISP مربوطه به موسسه فیزیک نظری ثبت دامنه .org.ir : ارسال کپی روزنامه رسمی‌ موسسه غیر انتفاعی به فیزیک نظری ثبت دامنه .id.ir : ارسال کپی شناسنامه متقاضی به موسسه فیزیک نظری

24- مدیریت رابطه‌های مجاز در nic.ir یعنی چه ؟

همه: تمام افرادی که در وب‌گاه ایرنیک دارای شناسه هستند می‌توانند شما را به عنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک ازرابط‌های دامنه خود قراردهند.

خودم: فقط خود شما مجاز هستید که شناسه خود را به عنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک از رابط‌های دامنه خود قراردهید.

شناسه‌های آشنا: فقط شناسه‌هایی که آنها را در صفحه مدیریت شناسه‌های آشنا به عنوان شناسه آشنا تعریف می‌کنید اجازه خواهند داشت که شما را به عنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک از رابط‌های دامنه خود قراردهند.

نمایندگان فروش: فقط نمایندگان فروش اجازه خواهند داشت که شما را بعنوان صاحب امتیاز دامنه یا هر یک از رابط‌های دامنه خود قراردهند.


25- چگونه صاحب امتیاز خود را در nic.ir تغییر دهم؟

نخست توجه کنید که فقط دامنه‌هایی که در سامانه جدید ثبت شده‌ باشند یا شناسه صاحب امتیاز آنها جدید و قابل ورود (login) به سامانه باشد، قابل انتقال هستند. در صورتی که شناسه صاحب امتیاز دامنه قدیمی است نسبت به جایگزین کردن شناسه صاحب امتیاز اقدام نمایید.
انتقال دهنده (صاحب امتیاز فعلی)

- باشناسه کاربری خود وارد شوید.

- به صفحه انتقال دامنه مراجعه کنید، نام دامنه مورد نظر را در قسمت «فروش دامنه» قید کرده و دکمه «بعدی» را بزنید. یک شماره رمز(pin) برای ارائه به خریدار دامنه دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید همین عملیات را از صفحه «دامنه‌های من» با کلیک بر روی نام دامنه مورد نظر انجام دهید.

- شماره رمز را به دارنده جدید دامنه اطلاع دهید.

- منتظر بمانید تا دارنده جدید عملیات مورد نیاز را انجام دهد سپس در قسمت «انتقال دامنه» دکمه مشاهده درخواست را کلیک کنید. درخواست انتقال ظاهر می‌شودکه می‌توانید آن را تایید یا رد کنید.

- درصورت تایید، عبارت «در انتظار تایید مرکز ثبت» ظاهر خواهد شد و موضوع برای تایید به مرکز ثبت دامنه منتقل می‌شود.

- بسته به اینکه انتقال دهنده (صاحب امتیاز فعلی)، شخص حقیقی یا حقوقی باشد و نشانی رسمی او در ایران و یا خارج از ایران باشد، مرکز ثبت دامنه مدارکی را جهت تایید انتقال درخواست خواهد کرد.

- متقاضیان داخل ایران می‌توانند این فرم را https://www.nic.ir/applications/Domain_Transfer_Form.pdf  تکمیل و پس از امضا به مرکز ثبت دامنه ارسال نمایند.

- اشخاص حقوقی فرم فوق را در سربرگ شرکت یا سازمان خود تکمیل کرده و حتما با امضاء مدیرعامل یا شخصی که در روزنامه رسمی حق امضاءدارد به همراه کپی روزنامه رسمی شرکت ارسال نمایند.

- اشخاص حقیقی علاوه بر فرم تکمیل شده فوق باید رونوشت کارت ملی یا گذرنامه معتبر خود را نیز ارسال نمایند.

- متقاضی جدید (صاحب امتیاز پیشنهادی)

- با شناسه خود وارد سامانه ایرنیک شوید.

- نام دامنه و شماره رمز (pin) را که از صاحب امتیاز فعلی دریافت کرده‌اید در صفحه انتقال دامنه واردکنید.

- رابط‌های جدید دامنه‌ای را که خریداری می‌کنید، انتخاب نمایید.

- توجه کنید فقط شخصی که درخواست انتقال دامنه را می‌سازد، باید هزینه انتقال دامنه را پرداخت کند. اگر مایلید یکی از نمایندگان فروش ایرنیک هزینه انتقال را پرداخت کند، لطفاً نام دامنه به همراه شناسه صاحب امتیاز جدید دامنه(شناسه خریدار) و شماره رمز (pin) آن را در اختیار نمایندگان فروش قراردهید تا آن‌ها برای شما درخواست انتقال دامنه ایجاد کنند.

- توجه کنید که اگر برای قرار دادن دیگر شناسه‌ها به عنوان رابط‌های یک دامنه، آن شناسه‌ها باید شما را مجاز به این کار کرده باشند. برای اطلاع از جزئیات این امر به بخش مدیریت رابطه‌های مجاز در همین صفحه مراجعه نمایید.

- سیاست ثبت دامنه را مطالعه کرده و برای پذیرفتن آن گزینه «بله، قبول دارم» را علامت بزنید. حالا روی دکمه «درخواست انتقال» کلیک کنید.

- نکته: هزینه انتقال یک واحد برابر با ۷۲۰۰۰ ریال است.

- تا مادامی که هزینه انتقال دامنه را پرداخت نکرده باشید درخواست شما مورد بررسی ایرنیک قرار نمی‌گیرد.

پس از اتمام مراحل بالا و پرداخت هزینه انتقال باید منتظر موافقت انتقال دهنده و مرکز ثبت دامنه بمانید. همواره می‌توانیدپس از پرداخت، با مراجعه به صفحه «درخواست‌های من» از وضعیت انتقال مطلع گردید.

26- چگونه رمز عبور (گذرواژه) خود را در nic.ir تغییر دهم ؟

- اگر گذرواژه خود را می‌دانید و می‌خواهید آنرا تغییر دهید پس از ورود به سامانه ایرنیک از طریق گزینه تغییر مذرواژه رمز عبور خود را تغییردهید.
- اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید از طریق گزینه بازدشاندن گذرواژه با وارد کردن شناسه یا ایمیل خود، یک رمز موقت به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
پس از ورود با این گذرواژه و پاسخ دادن به سئوال محرمانه می‌توانید گذرواژه دلخواه خود را جایگزین کنید.

27- ثبت دامنه های .ir چقدر طول می کشد ؟

دامنه های .ir بعد از پرداخت یک روز کاری طول می کشد تا توسط فیزیک نظری تایید شود.

28- تغییر NameServer های دامنه های .ir چقدر طول می کشد؟

پس از تغییر NS های این دامنه ها 4 ساعت طول می کشد تا هاست فعال شود.

29- حداکثر و حداقل مدت ثبت دامنه چقدر است ؟

حداکثر مدت ثبت دامنه ها 10 سال و حداقل زمان یک سال می باشد. دامنه .co.uk تنها دامنه ایست که حداقل زمان ثبت آن 2 سال می باشد.